Varstvo posebnih kategorij delavcev

V posebne kategorije delavcev spadajo mladi delavci, starejši delavci, noseče delavke in mlade matere ter invalidi. Tem kategorijam morajo delodajalci nameniti posebno pozornost.


Mladi delavci


Mladi delavci verjetno o nevarnostih in tveganjih pri delu na delovnem mestu še ne razmišljate. Vendar se ravno mladi delavci, ki začno delati, najpogosteje poškodujejo.

Statistični podatki Evropske unije kažejo, da je stopnja verjetnosti, da bodo delavci, ki so stari od 18 do 24 let, doživeli nezgodo pri delu, kar 50 odstotkov višja od stopnje verjetnosti, da se bo to zgodilo delavcu iz drugih starostnih skupin. K sreči gre po navadi za manjše poškodbe (ureznine in udarnine prstov), toda čemu naj bi bili vaši prvi dnevi samostojnosti povezani z nezgodo in tveganji.

Več o mladih delavcih: Varen začetek

Noseče delavke in mlade matere

Nosečnosti se ne sme obravnavati kot bolezen, temveč kot del vsakdanjega življenja. Zdravje in varnost nosečih žensk na delovnem mestu se lahko pogosto doseže že z uveljavitvijo obstoječih pravil in postopkov o varnosti pri delu.

Številne ženske med nosečnostjo opravljajo svoje delo in marsikatere se vrnejo na delovno mesto, še preden prenehajo dojiti. Nekatere nevarnosti na delovnem mestu lahko vplivajo na zdravje in varnost nosečnic ter mladih mater in njihovih otrok. Nosečnost prinese velike fiziološke in psihološke spremembe –  hormonsko ravnotežje postane zelo občutljivo in izpostavljenost nevarnostim, ki ga lahko porušijo, lahko vodi v zaplete, ki se lahko končajo tudi s splavom.

Delodajalec mora:

1. oceniti tveganje, kar pomeni:
  • ugotoviti, katerim nevarnostim in tveganjem je nosečnica oziroma mlada mati izpostavljena
  • ugotoviti verjetnost in trajanje izpostavljenosti ter možne posledice
2. poskrbeti, da:
  • se tveganje odpravi ali zmanjša
  • se ne povzroči škoda zdravju matere ali otroka